Ostatnie media
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Major Hubal a samochody
Opis: Dzisiaj wyjątkowo nie będzie o majorze Dobrzańskim jako żołnierzu czy kawalerzyście, chociaż kawaleryjskiej jazdy też nie zabraknie ;) Przy okazji zakupu pierwszego samochodu postanowiłam prześledzić motoryzacyjne wątki w biografii Hubala. Czy i kiedy Dobrzański uzyskał prawo jazdy? Jakim pojazdem dysponował? Na te pytania próbuję znaleźć odpowiedź w tym materiale. Na koniec będzie też króciutko na temat stosunku Majora do kwestii motoryzacji armii.
Długość: 18:14

1godz.
Kategoria: Życie prywatne
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Czy major Hubal miał maturę?
Opis: Przedwojenny życiorys Henryka Dobrzańskiego to wciąż ciekawe wyzwanie dla badaczy, nie brakuje w nim bowiem znaków zapytania i białych plam. Jednym z zagadnień, które dotąd nie doczekały się szerokiego omówienia w opracowaniach jest kwestia przebiegu szkolnej edukacji przyszłego Hubala. Przyglądając się mu uważniej nieuchronnie staniemy przed pytaniem, czy Major w ogóle zdał maturę? Dzisiejszy materiał nie tylko spróbuje rozwiązać tę kwestię, ale również wykorzysta ją jako pretekst, by pokazać, jak dwóch historyków może w zupełnie odmienny sposób interpretować te same fakty.
Długość: 31:49

1godz.
Kategoria: Życie prywatne
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Major Hubal w podróży i na urlopie
Opis: Wakacje dobiegły już końca, ale spróbujmy sprawić, aby nastrój letnich dni został z nami jeszcze trochę dłużej. W tym materiale odpowiadam na pytanie, w jaki sposób swój czas wolny spędzał major Henryk Dobrzański? Dokąd najchętniej i najczęściej podróżował? I czy wszystkie swoje urlopy mógł uznać za udane?
Długość: 31:48

1godz.
Kategoria: Życie prywatne
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Śmierć Hubala
Opis: Rankiem 30 kwietnia 1940 roku Niemcy wytropili i zaskoczyli Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. W wyniku strzelaniny zginęli dowódca oddziału major Henryk Dobrzański HUBAL oraz jego luzak - kapral Antoni Kossowski ps. "Ryś". Czy ich śmierć była wynikiem zdrady? A jeśli nie - co takiego dokładnie wydarzyło się w zagajniku Zaczynki niedaleko wsi Anielin? Dzisiejszy materiał w całości poświęcony jest wydarzeniom sprzed 81 lat. Za przygotowanie miniaturki dziękuję Mirkowi Szponarowi: https://www.youtube.com/user/mirekszponar60 https://www.facebook.com/TropemHubala http://tropem-hubala.blogspot.com/
Długość: 25:09

1godz.
Kategoria: Śmierć i poszukiwanie grobu
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Hubalczycy: Antoni Kubisiak ps. Leszczyna
Opis: "Przystojniak w nienagannym mundurze" - tak określił go jeden z Hubalczyków. Ppor. Antoni Kubisiak ps. "Leszczyna" w oddziale pełnił funkcję dowódcy 1. kompanii piechoty. Dotychczas z jego życia znane były zaledwie dwa fakty: okres przebywania w oddziale oraz późniejsza służba w 2. Armii Wojska Polskiego. Tymczasem ukończone seminarium nauczycielskie, walki w ramach SGO "Polesie" czy praca dla Oddziału II (wywiadu) łódzkiego okręgu ZWZ składają się na dość barwny i ciekawy życiorys. Dzisiejszy film jest w pełni poświęcony tej postaci i rozpoczyna cykl biogramów Hubalczyków, które będą pojawiać się na kanale.
Długość: 26:34

1godz.
Kategoria: Hubalczycy
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Batalion czy kompania? Piechota u Hubala
Opis: Kompania? Dwie? A może batalion? Niedługo przed 13 marca 1940 roku piechota stanowiła główną siłę Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala i liczyła blisko dwustu żołnierzy. Jak w takim razie była zorganizowana? Literatura przedmiotu i wspomnienia Hubalczyków nie są co do tego jednoznaczne. Pojawiają się twierdzenia o jednej kompanii, dwóch, a nawet całym batalionie. Która z tych wersji wydaje się najbardziej wiarygodna w świetle dostępnych dokumentów? Zapraszam do wspólnego szukania odpowiedzi na to pytanie.
Długość: 18:30

1godz.
Kategoria: Walki oddziału